THIRD ROUND REACHED IN TENNIS TOURNAMENT

First Doubles Matches Will Come Tomorrow Afternoon.--Today's Schedule of Play.

All of the matches in the first round and most of those in the second were played Monday afternoon on Jarvis and Soldiers Fields. Play will continue today and most of the third round will be completed. Matches will be decided by the best two out of three sets, except in the semi-finals and finals, when there will be three out of five. No postponement of matches will be allowed and contestants who do not appear within 15 minutes of the appointed time will be defaulted. Men playing on Jarvis Field must post their scores on the chart there before 6 o'clock on the day of their match. Men playing on Soldiers Field must drop their scores into a box provided and marked for the purpose, in the CRIMSON Office before 6.30 o'clock. Failure to do this will mean that both contestants will be defaulted.

Matches in the doubles have been postponed a day and will begin tomorrow, the places and times to be announced in tomorrow's CRIMSON.

First Round Matches.

The results of the first round of Monday's matches in singles were as follows: N. C. Starr '17 defeated J. P. Stearns, 3-6, 7-5, 6-3; R. R. Ayres '15 defeated J. Bruce, by default; R. H. Kettell 2G, defeated S. P. McKinley '16, 6-1, 6-1; R. A. Curtis defeated M. Blodgett '18, 6-1, 6-0; P. F. Reniers '16 defeated H. Fiske, Jr., by default; C. W. Timpson '18 defeated J. B. Cummings 3L., by default; Henry R. Guild '17 defeated T. P. Fowler '16, 6-2, 6-0; A. M. Reed '16 defeated W. B. Stevens, 6-2, 6-2; R. G. Richards '16 defeated W. W. McLeod '19, 6-2, 6-4; F. V. B. Demarest '19 defeated J. G. Quimby '16, 6-2, 5-7, 6-2; H. C. Place defeated C. J. Coulter '19, by default; H. Feis defeated W. Richmond, Jr., '18, 6-3, 0-6, 6-2; W. I. Badger 3L. defeated W. H. Moses '16, 6-0, 6-4; E. B. Benjamin '18 defeated J. M. Gazzam '17, 8-6, 6-4.

Second Round Results.

The results of the second round of Monday's matches in the singles were as follows: O. Williams defeated L. Bullock '17, 6-1, 6-2; W. D. D. Morgan '18 defeated L. E. Bullard '17, 6-1, 6-1; E. Kuhn '18 defeated E. Kiernan '18, 6-0, 6-2; D. Polasky 1L. defeated D. M. Brunswick '18, 6-3, 6-0; A. P. Whitaker defeated D. J. Kenefick '17, by default; D. S. Gates '17 defeated M. H. Leavey '18, 6-4, 8-6; W. Hugus 3L. defeated G. H. Howes 2L., 6-2, 6-0; W. C. Peebles '17 defeated R. Irwin, by default; C. F. Eton '17 defeated W. L. Myers, 6-3, 6-4; L. L. Fitz '17 defeated F. R. Armstrong 3L., by default; C. H. Newman 3L. defeated E. F. Smiley '17, 6-4, 4-6, 7-5; B. Knollenberg 3L. defeated Howard R. Guild '17, 6-3, 6-1; W. W. Rice '18 defeated C. M. Crain 1G., by default; E. W. Bruer 2L. defeated C. C. Patterson '16, 6-0, 6-2; P. A. Hill '16 defeated D. Gregg '18, by default; R. S. Tucker '18 defeated P. King, Jr., 9-7, 6-0; W. Campbell '16 defeated B. Parker, 6-2, 6-0; D. K. Dunmore '18 defeated P. K. Ellis, 6-3, 6-2; H. Talcott '18 defeated E. G. Allen '16, 6-1, 6-1; T. W. Whitall '17 defeated P. Townsend '18, 3-6, 6-2, 6-3; C. G. Harris 2G. defeated R. L. Bennett uC., 6-1, 6-4; C. B. Slonne '16 defeated E. O. Baker '17, by default; R. A. Newman 3L. defeated R. N. Rhinelander '18, 7-5, 0-6, 6-2; W. B. Kahn 1G. defeated A. L. Smith, 6-3, 6-8, 7-5; J. B. Burnham '17 defeated F. S. Hyde '16, by default; T. B. Scott '18 defeated R. C. Bentley '17, 6-1, 6-1; W. W. Spencer '18 defeated H. H. Bell '17, 6-3, 7-5; T. S. Derr '17 defeated W. Lenz 3L., by default; W. D. Miller '18 defeated M. Stellwagen 4L., by default; C. L. Davis 3L. defeated W. L. Avery, 6-1, 6-2; E. A. Manning '16 defeated R. S. Gordon uC., 6-4, 6-4; T. A. Leightner 1L. defeated R. Baldwin '17, by default; S. S. Pierce defeated G. H. Pendleton, by default; S. Ballard '17 defeated H. A. Scranton '16, by default; A. Eltinger 2L. defeated J. C. McMullin '17, 6-4, 6-2; C. N. Stone uC. defeated G. B. Blaine '17, by default; R. Kennedy uC. defeated R. E. Moore 3L., 6-0, 6-2; A. S. Peabody '16 defeated M. A. Taylor '19, by default; C. M. Shreve '19 defeated W. H. Lillie, 6-2, 6-4; R. C. Rand '19 defeated A. L. Pitman '19, 6-2, 6-2; R. A. Talbot '19 defeated J. P. Vogel '18, by default; E. Whit 1L. defeated J. L. Tildsley '19, 2-6, 6-4, 6-3; J. S. Levy '19 defeated E. Ettenheim '16, by default; C. Jennings 1L. defeated A. R. Speare '19, by default; G. E. Hoskins '16 defeated M. L. Gerstle '19, 2-6, 6-2, 6-1; N. H. Kerr defeated H. Windsor '19, by default; W. C. Clarke '19 defeated M. C. Hobbs '17, by default; A. Guifford '16 defeated L. Jackson '19, 2-6, 7-5, 7-5; R. H. Kettell 2G. defeated R. A. Curtis, 6-8, 7-5, 6-2; G. H. Hallet defeated L. P. Mansfield '16, 7-5, 6-3.

Following are the drawings for the second round of today's play:

On Soldiers Field at 2 o'clock: S. A. Saliba '18 vs. A. S. Ellenberger '16, P. F. Reniers '16 vs: H. C. Place uC.

On Soldiers Field at 3.15 o'clock: N. M. Lang '19 vs. S. B. Speer 2L., P. C. Lewis '17 vs. L. E. Green '18.

On Soldiers Field at 3.30 o'clock: G. Aldis '17 vs. R. Wood.

On Soldiers Field at 4 o'clock: J. S. Love '17 vs. F. V. B. Demarest '19, N. C. Starr '17 vs. E. B. Benjamin '18.

On Jarvis Field at 2 o'clock: R. R. Ayres '15 vs. R. G. Richards '16, Henry R. Guild '17 vs. C. W. Timpson '18, W. I. Badger 3L. vs. A. M. Reed '16.

Following are the drawings for the third round of today's play:

On Soldiers Field at 2 o'clock: W. W. Spencer '18 vs. W. D. D. Morgan '18, S. S. Pierce '19 vs. D. S. Gates '17, J. S. Levy '19 vs. W. W. Rice '18.

On Soldiers Field at 3.15 o'clock: N. H. Kerr uC. vs. A. Eltinger 2L., J. B. Burnham '17 vs. W. C. Clark '19.

On Soldiers Field at 4 o'clock: C. J. Harris 2G. vs. C. B. Sloane '16, C. Jennings 1L. vs. A. L. Speare '19.

On Jarvis Field at 2 o'clock: L. L. Fitz '17 vs. E. Whit 1L., J. E. Hoskins '16 vs. W. C. Peebles '17, R. S. Tucker '18 vs. E. L. Davis 3L., R. C. Rand '19 vs. C. F. Eton '17.

On Jarvis Field at 3.15 o'clock: E. W. Bruer 2L. vs. T. W. Derr '17, E. Kuhn '18 vs. D. Polasky 1L., H. Talcott '18 vs. T. W. Whitall '17, T. A. Lightner vs. D. K. Dunmore '18.

On Jarvis Field at 4 o'clock: P. A. Hill '16 vs. M. D. Miller '18.

On Jarvis Field at 4.30 o'clock: W. Campbell '16 vs. E. A. Manning '16, R. A. Newman 3L. vs. W. B. Kahn 1G., C. H. Newman 3L. vs. R. Kennedy uC., B. S. Knollenberg 3L. vs. T. B. Scott '18, R. A. Talbot '19 vs. C. N. Stone uC., G. H. Hallet 1G. vs. W. Hugus 3L.