EASTERN ASSOCIATION OF ROWING COLLEGES

34th Annual Championship Regatta

(Combined heavyweight and lightweight competition)

(All races are at 2000 meters)

Lake, Quinsigamond, Worcester, MA

Sunday, May 13, 1979

(Lanes are numbered from 1 to 6, beginning on the Worcester Shore)

LIGHTWEIGHT FRESHMEN

(Seedings: 1-Yale, 2-Harvard, 3-Princeton, 4-Cornell, 5-Navy, 6-Dartmouth)

8:45 a.m. Heat No. 1: Lane 2--Yale, Lane 3--Princeton, Lane 4--Navy, Lane 5--Penn

9 a.m. Heat No. 2: Lane 2--Harvard, Lane 3--Cornell, Lane 4--Dartmouth, Lane 5--MIT, Lane 6--Columbia.

2:30 p.m. Petite Finals: Three crews placing 4th and 5th in Heats

2:45 p.m. Grand Finals: Six crews placing 1st, 2nd and 3rd in Heats

HEAVYWEIGHT FRESHMEN

(Seedings: 1-Yale, 2-Harvard, 3-Northeastern, 4-Syracuse, 5-Cornell, 6-Penn)

9:15 a.m. Heat No. 1: Lane 2--Yale, Lane 3--Penn, Lane 4--Princeton, Lane 5--Dartmouth, Lane 6--Boston University.

9:30 a.m. Heat No. 2: Lane 2--Harvard, Lane 3--Cornell, Lane 4--Brown, Lane 5--Rutgers, Lane 6--MIT.

9:45 a.m. Heat No. 3: Lane 2--Northeastern, Lane 3--Syracuse, Lane 4--Wisconsin, Lane 5--Columbia.

3 p.m. Petite Finals: Six crews placing 3rd and 4th in Heats

3:15 p.m. Grand Finals: Six crews placing 1st and 2nd in Heats

LIGHTWEIGHT SECOND VARSITY

(Seedings: 1-Harvard, 2-Dartmouth, 3-Cornell, 4-Yale, 5-Navy, 6-Penn)

10 a.m. Heat No. 1: Lane 2--Harvard, Lane 3--Cornell, Lane 4--Navy, Lane 5--Rutgers, Lane 6--Columbia.

10:15 a.m. Heat No. 2: Lane 2--Dartmouth, Lane 3--Yale, Lane 4--Penn, Lane 5--Princeton, Lane 6--MIT.

3:30 p.m. Petite Finals: Four crews placing 4th 5th in Heats

3:45 p.m. Grand Finals: Six crews placing 1st, 2nd and 3rd in Heats.

HEAVYWEIGHT SECOND VARSITY

(Seeding: 1-Yale, 2-Harvard, 3-Northeastern, 4-Syracuse, 5-Navy, 6-Penn)

10:30 a.m. Heat No. 1: Lane 2--Yale, Lane 3--Penn, Lane 4--Princeton, Lane 5--Rutgers, Lane 6--Boston University.

10:45 a.m. Heat No. 2: Lane 2--Harvard, Lane 3--Navy, Lane 4--Brown, Lane 5--Wisconsin, Lane 6--MIT.

11 a.m. Heat No. 3: Lane 2--Northeastern, Lane 3--Syracuse, Lane 4--Cornell, Lane 5--Dartmouth, Lane 6--Columbia.

4 p.m. Petite Finals: Six crews placing 3rd and 4th in Heats.

4:15 p.m. Grand Finals: Six crews placing 1st and 2nd in Heats.

LIGHTWEIGHT VARSITY

(Seedings: 1-Yale, 2-Harvard, 3-Cornell, 4-Princeton, 5-Dartmouth, 6-MIT)

11:15 a.m. Heat No. 1: Lane 2--Yale, Lane 3--Cornell, Lane 4--Dartmouth, Lane 5--MIT, Lane 6--Rutgers.

11:30 a.m. Heat No. 2: Lane 2--Harvard, Lane 3--Princeton, Lane 4--Penn, Lane 5--Navy, Lane 6--Columbia.

4:30 p.m. Petite Finals: Four crews placing 4th and 5th in Heats.

4:45 p.m. Grand Finals: Six crews placing 1st, 2nd and 3rd in Heats.

HEAVYWEIGHT VARSITY

(Seedings: 1-Yale, 2-Harvard, 3-Brown, 4-Navy, 5-Northeastern, 6-Penn)

11:45 a.m. Heat No. 1: Lane 2--Yale, Lane 3--Penn, Lane 4--Dartmouth, Lane 5--Wisconsin, Lane 6--Boston University.

12 noon Heat No. 2: Lane 2--Harvard, Lane 3--Northeastern, Lane 4--Syracuse, Lane 5--MIT, Lane 6--Rutgers.

12:15 p.m. Heat No. 3: Lane 2--Brown, Lane 3--Navy, Lane 4--Cornell, Lane 5--Princeton, Lane 6--Columbia.

5 p.m. Petite Finals: Six crews placing 3rd and 4th in Heats

5:15 p.m. Grand Finals: Six crews placing 1st and 2nd in Heats.