News

Anthropology Dept. Forms Eight Committees in Response to Harassment and Gender Bias Concerns

News

Harvard Cancels Summer 2021 Study Abroad Programming

News

UC Showcases Project Shedding Light on How Harvard Uses Student Data

News

Four Bank Robberies Strike Cambridge in Three Weeks

News

After a Rocky Year, Harvard Faces an Uncertain Economic Climate in 2021, Hollister Says

BIENNIAL GAMES.

NO WRITER ATTRIBUTED

(Continued from first page.)

A. A. (owes 6 yds.); third, S. Chase, D. A. A. (owes 9 yds.) Time, 16 3-5s.

150 Yards Dash.

First trial heat won by W. J. Denholm, H. A. A. (3 1-2 yds.); second, F. H. Bigelow, H. A. A. (scratch); time, 14 3-5s. Second trial, won by A. M. Eaton, 1st Reg. A. A. and H. A. A. (2 1-2 yds.); second, L. W. Redpath, H. A. A. and N. A. A. (scratch); time, 15s. Third trial, won by H. E. Shore, H. A. A. (8 yds); second, R. P. Williams, E. B. A. A. and Berkeley School (5 yds.); time, 14 4-5s. Fourth trial won by W. M. Sims (7 yds.); second, J. T. Roche, Jr., H. A. A. (3 yds.); time, 14 4-5s. Fifth trial, won by J. T. Harrington, H. A. A. (9 yds.); second, J. L. Bremer, H. A. A. (3 yds.); time 15s. Sixth trial, won by W. B. Boyce, B. H. S. (9 yds.); second, M. G. Gonterman, H. A. A. (2 1-2 yds.); time 14 4-5s. Second round, first heat, won by Denholm; second, Bigelow; time, 14 3-5s. Second beat, won by Boyce; second, Roch; time, 14 3-5s. Final, Won by W. B. Boyce, B. H. S. (9 yds.); second, W. J. Denholm, H. A. A. 3 1-2 yds.); third, M. G. Gonterman, H. A. A. (2 1-2 yds.); time, 14 4-5s.

Special Scratch Race, 880 Yards.

Won by E. Hollister, H. A. A.; second, G. G. Hollander, New M. A. C. (only two starters). Time 1m. 56 4-5s.

Running Long Jump.

Won by F. Mason, H. A. A. and N. A. A. (8 in.), 21 ft. 9 1-2. in. actual; second, C. S. Bryant, H. A. A. and N. A. A. (1 ft. 6 in.), 20 ft. 10 1-2 in. actual; third, P. E. Somers, H. A. A. (1 ft. 6 in.), 20 ft. 10 1-4 in. actual.

One Mile Walk.

Won by F. E. Mallett, B. L. S. (45s.); second, C. V. Moore, N. A. A. (20s.); third, J. J. Donahue, St. P. L. (35s). Time-7m. 18 3-5s.

Putting 16-Pound Shot.

Won by A. Garland, G. A. C. (3 ft.), 38 ft. 2 1-2 in. actual; second, R. C. Heath, H. S. A. A. (6 ft.), 35 ft. 2 in. actual; third, F. E. Smith, B. U. A. A. (1 ft.), 38ft. 6 in. actual.

One Mile Bicycle Race.

First trial heat, won by C. M. Donahue, T. C. A. A. (20 yds.); second, H. Hewitt, H. A. A. (scratch). Time-2m. 35 2-3s. Second trial heat, won by J. A. Farrel, Somerville (scratch); second, G. F. Baker, Jr., H. A. A. (55 yards); time, 2m. 37 2-5s. Third trial heat, won by S. H. Stone, Andover (5 yds.); second, H. F. Phillips, B. L. S. (50 yds.); time, 2m. 28 3-5s. Final, won by G. F. Baker, H. A. A. (55 yds.); second, C. M. Donahue, T. C. A. A. (20 yards); third, J. A. Farrel, Someville (scratch); time, 2m. 37s.

Running High Jump.

Won by C. M. Perry, P. A. A. (6 in.), 5 ft. 6 in. actual; second, W. E. Putnam, Jr., H. A. A. and N. A. A. (1-2 in.), 5 ft. 10 2-3 in.; third, R. H. Loines, H. A. A. (8 in.), 5 ft. 6 in. actual.

Interscholastic Relay Race.

Won by English High (H. C. Kane, G. W. Emery, J. J. Purtell, R. F. Hanson); Cambridge Manual Training, second; Worcester High, third. Time, 3m. 38s.

Intercollegiate Relay Race.

Won by Yale (Fisher, Boardman, Gerard, Garvan); M. I. T., second; Brown University, third. Time, 3m. 29 4-5s.

One Mile Run.

Won by H. W. Foote, H. A. A. (120 yds.); second, D. Grant, H. A. A. (50 yds.); third, P. A. Hutchinson, H. A. A. (120 yds.). Time, 4m. 18s. Grant's time for the full mile, taken separately, was 4m. 28 1-5s. Conneff on scratch.

880 Yard Run.

Won by E. N. Fenno, Jr., H. A. A. (35 yds.); second, F. H. Lathrop, M. I. T. (50 yds.); third, A. B. Ruhl, H. A. A. (50 yds.). Time, 1m. 57s. Hollander at scratch.

440 Yard Run.

First trial heat won by M. L. Butler, H. A. A. (30 yds.); second, E. F. Phillips, H. A. A. (30 yds.); third, H. H. Fish, H. A. A. (14 yds.); time, 49 1-5s. Second trial, won by G. G. Whitcomb, P. E. A. (20 yds.); second, W. R. Mansfield, H. A. A. (14 yds.); third, R. P. Williams, E. B. A. A. (5 yds.); time, 50s. Third trial, won by T. W. McKenna, H. C. A. A. (20 yds.); second, M. Bettmann, H. A. A. (30 yds.); third, W. H. Vincent, H. A. A. (5 yds.); time, 50 3-5s. Finals, won by Butler; second, Whitcomb; third, Phillips; time, 48s.

146 2-3 Yard Hurdle Race. (hurdle 2 ft. 6 in.)

First trial, won by F. B. Fox, H. A. A. (9 yds.); second, J. L. Bremer, H. A. A. (scratch); time, 16 4-5s. Second trial, won by J. H. Horne, B. C. A. A. (7 yds.); second, W. A. Morse, H. A. A. (7 yds.); time, 16 4-5s. Third trial, won by F. Mason, H. A. A. (6 yds.); second, J. H. Converse, E. H. S. (9 yds.); time 16 1-5s. Final, won by F. Mason, H. A. A. (6 yds.); second, J. L. Bremer, Jr., H. A. A. (scratch); third, J. H. Horne, B. C. A. A. (7 yds.); time, 16 2-5s.

Pole Vault.

Won by F. Curtis, H. A. A. (15 in.), 10 ft. 2 5-8 in., actual; second, E. D. Brooks, H. A. A. (15 in.), 10 ft. 1 1-2 in., actual; third, A. B. Emmons, 2d, H. A. A. (10 in.); 10 ft. 3 3-8 in., actual.

Throwing 16 lb. Hammer.

Won by F. G. Shaw, H. A. A. (24 ft.) 114 ft. 8 in. actual; second, F. E. Smith, Brown A. A. (5 ft.), 123 ft. 7 1-2 in. actual; third, W. D. Hennen, H. A. A. (15 ft.) 107 ft. 7 1-2 in. actual.

Want to keep up with breaking news? Subscribe to our email newsletter.

Tags