The University Counts Its Dead of the Second World War

Class of 1904

Harry Le Grand Hilton

Franklin Delane Roosevelet

Class of 1905

Omar Dwight Conger

Daniel Joseph Hurley

Aymar Johnson

Class of 1909

Nicholas Edward Devereux, Jr.

Frank Cadle Mahin

Theodore Roosevelt

John Pickering Thomas

Class of 1910

Harold Peters

Class of 1912

Kermit Roosevelt

Class of 1918

Aloysins John MrGrail

John Ross Marshall

John Stanely Parker

Class of 1914

Gonverneur Morris Carnochan

Class of 1915

Frank James Little

Henry Potter Russell

Class of 1917

Philip Moen Childs

Leslie Price Jacobs

Class of 1918

Thacher Nelson

Class of 1919

Edmund Billings

George Hammond Tilghman

Class of 1920

William Mitchell Vail Hoffman, Jr.

Slater Washburn

Class of 1921

Guido Pantaleoni, Jr.

Class of 1922 Thomas Hitchcock, Jr.

James Menton Maloney

Class of 1923

Roland Francis Murphy Daniels

Thomas Sergeant LaFarge

Warwick Potter Scott

Class of 1924

Sidney Chase Graves

Alfred White Paine

Class of 1925

Murray Eugene Borish

Joe De Ganabl

Class of 1926

William Butler Duncan, Jr.

John Rison Fordyce, Jr.

Carl Rumsey Heussy

Class of 1927

Richard Sanders Scott

Class of 1928

Morton Corcoran Eustis

Edward DeSelding Melcher

Class of 1929

Hyman Alexander August

Nathaniel Stone Clifford

Joseph Potter Cotton, Jr.

Allen Moore Geissler

Perry Hammond Jacob

Tobias Levinson

George Shepley Tiffany, Jr.

Class of 1930

Robert warren Canfield

John Girard Chandler, 2nd

Frederick Randolph Grace

Earle Davis Greene

Ralph MacKenzie Kellogg

Willard Reed, Jr.

Lowell Whittemore

Class of 1931

Robert Stone Balch

Devens Hamlen

Waldron Post

John Batterson Stetson, 3d

Francis Llyod Winston

Class of 1932

Franz Ferdinand Colloredo-Mannsfeld

Reginald Fincke, Jr.

James Harvey Gaul

William Ralph Herzog

George Henry Nawn

Ellsworth Kenneth Pierce

Robert Perkins Post

David Louis Roach

Robert Lawrence Tracy

Frank Watt, 2nd

Stafford Manchester Wheeler

Class of 1933

John Hopkins Denison, Jr.

Howard Lapsely

Carl Berle Radio

Arthur William Wilkinson

Class fof 1934

Frederick Greeley Crocker

Benjamin Ginsberg

Robert Satterice Hurlbut

Frederic Russell Nourse

George Edward O'Brien

John Cotton Walcott

Robert Machray Ward

Class of 1935

Stuart Edward Barton

Robert Remington Borden, Jr.

Roger Dudley Brown

Elliot Weston Clark

Walter Cobb Coleman

Roland Cooper

Brenton Wellas Creelman

Brooke Delan, 2nd

Erling Charles Olsen

John Graham Patterson

Edward Hutchinston Robbins

James Dinsmore Tow, Jr.

Huntington Thom

Richard Edward Tobin

Harvey Milton Violi

Lucius Townshend Wing

Class of 1936

William Ira Adolman

Harry Babcock Brown

Robert Searle Chafen

Whitney Mowry Cook

Roger Sherman Downs

Richard Watson Gilder

Richard Alan Green

Phineas McCray Henry, Jr.

Frederick Clarke Lawton

Sheldon Ellsworth Prentice

William Hurlin Robinson

Robert Maurico Saul

M. Duane Whitney

Class of 1937

Wilbur Love Cummings, Jr.

Cleaveland Floyd, Jr.

Forresi Theodore Foss

Grover Martin Hermann, Jr.

Roy Carl Hicks, Jr.

Reith Barrison Biggs

Lester Nathan Hofheimer

Hervert Milton Irwin, Jr.

Alfred Townshend Johnson

Henry Charles Larner

Robert Thornton Loe, Jr.

David Benjamin Livingstone

William Bacon Lovering

Adolf William Marburg

Frank Roberts Mead, Jr.

Arthur Notman, Jr.

Charles Willard Reid

Walter Bigelow Rosen

Ashely Gordon Trope

William Waite Waters

Allen Townshed Winmill

Edward Lorraine Young, 3d

Class of 1938

George Leverett Barker

Edgar RaymondBreed, Jr.

Harold Coburn

Edward Boatner Cochran

Sylvester Cunningham

Alton Wood Davis

Horace Rapheal Falk

Charles Lesher Geer

David Stransky Glucck

Ralph Hamill

Leonard Hammer

Perry Ogden Jones

Joseph Patrick Kennedy, Jr.

Charles Warren Klubber Howard Alvin Kohrman

Richard George Labovitz

Edward Francis Lenihan, Jr.

Arnold Howard Litt

Edward Dexter McIntyre

George von Lengerke Meyer, Jr.

John Collier Needham

Edward Hammond Risely, Jr.

Theodore Parks Robie

Charles Desmond Ruch

George Crichton Smith, Jr.

Ednard Helmuth Ulrich

Sheldon Ware

Robert Taft Whitman

John Joseph Whoriskey, Jr.

Class of 1939

Richard Conant Babb

Elmore Bostwick, Jr.

Bruce Dodge Cummings

Arthur Lawrence Derby, Jr.

Roscius Irving Downs, Jr.

Frank Wilson Dunn, Jr.

William Craig Flinn

Robert Bennet Forbes

Bruce Foster

Walter Sherman Gifford, Jr.

William Edgar Huenekens

Wells Lewis

Alexander Angus McDonell, Jr.

Malcolm James MacLeod

Alan Shearer Manning

Jackson Palmer, Jr.

Morgan O' Brien Preston

Lansing Foxcroft Robinson

Leroy Adolph Schreiber

Anderson Storey

James Thomas Sullivan, Jr.

George Sylvester Viereck, Jr.

Walter Wright Webster, Jr.

Warren Williams, Jr.

Alexander Winsor, Jr.

Class of 1940

John Gayle Aiken, 3d

Newton Darman Anthony

John Parkhurst Armstrong

John McDougal Atherton, 2nd

Frederick Wetherill Browne

John Lawrence Caulfield

Stratton Christensen

Louis Crawford Clark

William Caldwell Coleman, Jr.

Frazier Curtis

Charles D'Autremont

Henry Gaylord Dillingham

James Reynolds Dowd

Henry Nichols Ervin

William Monroe Fetcher

Roderick Stephen Goodspeed Hall.

Carrick White Heiskell

Adler Blumer Howe

John Horton Ijams, Jr.

Fletcher Harris Johnson

Richard William Kelley

Norman Pershing Klinker

Robert Arthur Krancer

George Thomas Land

Francis Bacon Latady

James Hennen Legendre, Jr.

Samuel Felton Posey

Robin Scully

Donald Michael Sterngianz

DeVere Oliver Thompson

Peter van Pelt

Benjamin Wilcox, Jr.

Warren Winslow

Class of 1941

Joseph William Ahern, Jr.

Thomas Clifford Archer

Rutherfurd Glenn Bingham

Arthur Sewell Bosworth, Jr.

Richard Danforth Brunel

Albert Cameron Burrage, 3d

Gale Cotton Burton

Gouvernour Morris Carnochan, Jr.

Curtis Livingston Clay, Jr.

Robert Bill Cox, 2nd

John Noble Cumming

Gordon Curtia, Jr.

George Ellard Duane

Robert Ludlow Fowler, 3rd

Peter Robert Froelicher

Philip Robert Gazecki

Alan Gottlieb

Stephen Herman Grant

Wingate Green, Jr.

Holstoin Harvey, 3d

Theodore Hoague, Jr.

Ray Charles Holt

Sheldon Jackson

Ernest Martin Jandorf

Roland Kahn

David Augustine Kellecher, Jr.

David Woods Kemper

David Woods Kemper

Arthur Millor Lippman

Richard Douglas Mansfield

Paul Francis Mayhew

Bradley Cummings Oliver

John Sianley Parker, Jr.

William Bruce Richardson

Westmore Willcox, 3d

Joseph Prentice Willotts

John Lawrence Wilner

Class of 1942

Harrison Tweed Blaine

Stephen Brooks

Everett Henry Brown, 3d

Paul Ivan Crap

Stanely George Cornish, Jr.

Robert Grimes Vincent Dallahan

John Joseph Devine, Jr.

George Raymond Dreher

Walter Delmonte Ebbitt, Jr.

Edwin Cushing Eells

William Temple Emmet, 2nd

David Maskell Ewing

Frank Howe French

John William Huling

Albert Clifford Joyce, Jr.

Francis John Joyce

Karl Wendell Kirchwey, Jr.

Robert Louis Kroll

George Joseph Kyte, Jr.

Newbold Rhinclander Landon

Demarest Lloyd

William Bowditch Long, Jr.

William Winn McGinniss

John Victor Mroz

Robert George Nassau

John Edward O'Neil, Jr.

John Pearson

James Edward Price, 2nd.

Frederick Kyle Queen

Robert Morison Rand

William Theodore Rearson

Leonard Griffin Shepard

William Winslow smith

Arthur Leslie Stout

Orson Head Thomas

Allen Griggs Waite, Jr.

Robert Moses Wechsler

Class of 1943

John Radford Abbot, Jr.

Wilford Swett Alexander, Jr.

Edward Richardson Bacon, 3d

Carroll Binder, Jr.

Charles Stone Borden

Kieran Patrick Culliton

Paul Dana

Robert Brigham Ellery

Justin James Haley

Robert Lloyd Hickey

Herbert Warren Howard, Jr.

Calch Kendall

James Patrick Lannon, 2nd

Lawrence Joseph McCarty

Jay McConville

Samuel Howard Miller, Jr.

William Scoville Moore, Jr.

James Augustine Murphy, Jr.

Oliver Ames Parker

Dana Reed

Peter Brooks Saltonstall

Compton Sargent

William McNutt Thomson

Ross Whittier, Jr.

Douglas MacNeil Wilber

Charles Dyer Wright

Peter Charles Zoephel

Class of 1944

Henry Forbes Bigelow, Jr.

Thomas Nilsen Bridge

Arthur Stanely Brown-Serman

Joseph Strain Burton

Julian Bouton Clark, Jr.

Thomas Hitchcock Clark

Elliot Ruggles Corbett, 2nd

Willson Day

John Richard Cyrus Di Giacomo

Robert Urquhart Duggan

Caspar Marshall Durgin, Jr.

Frederick William Eaton, 2nd

John Joseph Glavin

Nathaniel Donald Gamage

Howard Rogers Gleason

Franklin Hancock

James Bullock Hathaway

Marshall Hughes

David Lapsely

Robert Morris Lasker

John Joseph Malloy

Warren Mansfield

David Standish Moore

Rufus Lenior Patterson, 3d

Merrill Silver Stocker

Michael Barrett Thmpson

Samuel Lombard Tucker

Richard Mortimer Tuckerman

Andrew Williams Welch, Jr.

William john Wolfgram

Class of 1945

Thomas Perkins Books, Jr.

Charles Snow Burns

Paul Foster Clark, Jr.

Thomas Cochran, 2nd

Richard Terence Crossman

Allan Lippett David

Thomas Aloysius Foley, Jr.

Franklin Culbertson French

Robert Sydney Hall

Harold Hall Hartwell, Jr.

John Robert Lee Keig, Jr.

Robert Stephen Landan

David Loring

Jack McKenna

Sedgwick Minot, Jr.

Gilbert Crosby Paine

Donald Westgate Richards

Gershon Newman Ross

Jerome Michael Rush

Edward Herrick Rushmore

Robert Alan Shwitzer

Edwin Watson Smith

Patrick Beaufrere Stachle

James Trowbridge Tucker

Donald Gregory Vial

Class of 1946

Cornelins Johnson Atkins

John Barton

John Aram Bedrossian

William chaplin Bomis, Jr.

Berhard Bisgeler

Edwin Bray Booth

Edward Robert Brady

Frank Stewart Briggs

Frank Kellar Carothers

Stephen Mason Crabtree

William Reid Crosett, Jr.

Richard Cary Curtis, 2nd

John Hutchison Darrow

William Francis Eustance, Jr.

Edmond Louis Garesche

Glenn Soule Goodwin

James Roderick Gorman

George Richard Kilim

Kal Arthur Knagenhjein

Lorenz Benedikt Kochler

Peter Arthur Lalooses

Thomas William Lamont, 2nd.

Benjamin Holman MaCawley

Francis Ernest MacLeod

Talbot Marion Malcolm, Jr.

Michael Elmer Miles

David Talcott Powell

William Brackett Snow, 3d

Joseph Edward Sullivan

Lawrence Smith Timpson, Jr.

Pedro Yvo Jose Urbina, Jr.

Alfred Jean Whitehorn

Dwight Carleton Williams

James Lincoln Williams

William Jones Witton

Class of 1947

john Adikes, Jr.

Robert Everett Gifford

Edmund Oakley Mills

Charles Spalding Nichols

Peter Champbell Powers

Lewis DeWolf Sibley

Alfred Wood Wightman

Class of 1948

Thornton Hunt Lyttle

Joseph Silverstein

Frank Suvla Vickers

Faculty

Mannert Lincoln Abele

Hugh David Black

Philip Fox

Lawrence John McPeake

Sherwood Picking

Graduate School

William Lawton Adelhelm

James Otis Beasley

Harry Berman

Richard Carlysle Cady

John Wallace Dallenbach

Frederick St. Leger Daly

Herbert Max Joseph Illfelder

Merrall Kemble Kirkpatrick

John Bernard Lowis

Benjamin Conkling McCartney

Thomas Montgomery Mark

John Winslow O'Neill

David Derwyn Owen

Charles Otis Reynard, Jr.

Carl Rogers

Paul Keen Seaman

Howard Earle Shaw, Jr.

Heinz H. Thannhauser

Francis Montgomery Veatch, Jr.

Roger Francis Woodbury

Architecture

Albert William Arneson

William Mark Curtis

Everett Adrian Hancock

Walter Johan Huchthausen

Business School

Arthur Buell Armstrong, Jr.

Donald Holman Ayer

Byron Mills Bennett

Gerald Silas Bennett

George whitfield Berkalew, Jr.

Robert Elson Brown

Stephens Chamberlin

Francis Xavier Clarke

Harry Hamilton Cornelius

George Hight Cummings

Everett Justus Dearman, Jr.

Allan Wayne Doan

Douglas Alexander Elliott

John William Elliott

Robert Elliott Ensminger

Delos Winfred Evens

William Curts Ewbank

Clarence Inglas Fisher

Walter William Gilmore

James Holt Green

John Guggenheimer

Walter Russell Guthrie

Edward Pillsbury Hale

Oscar Charles Hank, Jr.

John James Harney

Samuel Ray Heffron

Atlee Henkel Hoff

Romeyn Beck Hough, Jr.

Bernard Paul Kane, Jr.

Lawerence Lew Kay

William James Latimer, Jr.

William Green Lee, Jr.

Richard Raymond Lehr

James Lindsay Luke

Kenneth John McCarthy

Robert McFadden

Gerard Cosgrove Maguire

Robert Aiuley Marsh

Richard George Mattis

Willard Frank Mitchell

Baxter Springs Moore, Jr.

Vernon Robert Morgan

Logan Munroe

George Humphrey Nicholsen

William Gillespic Pearson

Charles William Pflager, Jr.

Samuel Smith Poor, Jr.

Thomas Bardon Quayle

Frank Joseph Riley

Robert Robinson

Dunean Boston Ross

Earl Wesly Rubens

Robert Vernon Phelps Saunders

Robert Elliott Sherwood

Herbert Bronson Shonk

Lionel Vernon Smith

Alexis Sommaripa

William Peter Sullivan Jr.

Robert Cunningham Taylor, Jr.

William Edward Webbe, 3b

Herman Irving Weiner

John Warren Weissheimer

Richard Edward Wolsh

John Zadok Wheeler

John Ellsworth Wymond

John Douglas Young

Samuel Zemurray, Jr.

John Joseph Zeugner, 3d

Dental School

Kenneth James Frasca

Loslie Patrick Harte

Divinity School

Edgar Raymond Attebery

Noyes David Farmer, Jr.

Engineering School

Cedric Foster Coleman

Philip Dalton

Rohert Flecthcer Morrison

Law School

Sherman Lloyd Anderson

Wayne Allabach Bannister

Clarence Milton Botts, Jr.

John Heck Boushall

John Gaylord Brackett, Jr.

Philip Chipman

Cornelius Christiancy, Jr.

James Oliver Clark

William Edgar Clark

Charles Flavan Conlan

Harold Livingston Cross, Jr.

Francis Jerome Crowley

William Herbert Eaton, Jr

John Herbert Edyvean

Charles Henry Everett

William John Farrington

Murray Charles Freedman

Henry Brayton Gardner, Jr.

Henry Goodman

Robert Sewell Gregory

Horace Charles Hale

Richard Harry Harms

William Birt Harrington

Robert Heller

George Edgar Hill

William Hodson

William Vincent Holohan

John Davidson Hill Hoyt

William Bradford Hubbell

David Ernest Hudson

John William Hulme, Jr.

Moreland Mason Humphreys

Joseph Philip Johnson

Irving Cahndler Kaplan

Charles Kendrick

Clarence Levin

Daniel Butler McCook

Warren Baldwin Manhard

Bernard Marrow

Van Santvoord Merle-Smith

John Coffinberry Morely

John Eugene O'Keefe, Jr.

Harlod David Osterwell

Richard Fuller Patterson

Robert Titus Phillips

Maurice B. Quint

Robert Louis Reinhardt

Irving Reissig

John Harold Richardson

John William Roach, Jr.

William Merritt Roberts

Emmett Wilton Ross

George Douglas Schaffer

John Wesley Niesz Schulz, Jr.

Walter Milton Seligman

Smapson Shraff

William DuBose Sheldon

Nathan Mantel Silverstein

Sidney David Spear

Gerald Robert Steinberg

Seymour Bennett Stone

Gordon Strauss

Samuel Augustus Syme

Cyrus Robinson Taylor

Samuel Augustus Syme

Cyrus Robinson Taylor

Samuel Jackson Underhill

Edward Glenn Walker

William Wallace Watson

Joseph William Whelan

Frederick Wilder White

Wallace McHenry Williams

James Gordon Woodruff

Hiram Edwin Wooster

Medical School

Leon Chappelle Agee

Wallace Rideout Briggs

Philip William Carey

Robert Harper Clarkson

James Caufield Fisher

Charles David Horn

John Deetz Houck

William Henry Mathews

Joseph David Picciotti

Woodman Bradbury Pomeroy

Robert Sanderson

Frederick James Cunningham Smith

Ward Robert Vincent

Charles Edward Walker, Jr.

School of Design

George Raymond Metzger, Jr.

School of Education

Everett Webb Kennedy

Charles Herbert Ryan

Stephen Israel Sliverman

School of Public Health

Charles George Rutter

William Than

Nieman Fellow

John Brigham Terry

Employees

Roy F. Anderson

Frederick Authony Bickford

Victor D. Ehler

Margaret East Gillum

Cornelius J. Kiernan

Robert Maccini

Edward Markunns

George Natale

Warren Poitrast

Irving F. Rider

Dominic San Severino

George S. Wheeler

Special

Donald Cameror; Hale

Gustave Maurtee Heckscher

Maurice James McElligott

Arthur Thomas Nelson, Jr.

Jose Luis Trujillo Brave